Skapad av:
Jane Laursen
Samlar in till:
MS-forskning

Syr ihop livet så gott det går

Jag har haft min ms diagnos sedan 2011. Inne på bromsmedicin nr 6. Nervsmärtor och tröttheten plågar mig mest av alla mina ms symtom.
Sitter i permobil men håller igång händer, kreativitet och tanke med att sy. Det ger mig hopp och smärtlindring.

Jag har hittat acceptans, min mening och balans just nu och känner att genom att sy skapar jag glädje och hjälp för mina ms vänner.
Munskydd och kylsjalar har sytts och sys, och nya sömnadsprojekt är på gång. Det är så roligt och ger mig mening / Jane Laursen, Åstorp

Forskning är det som kan förändra framtiden. Genom gåvor från privatpersoner kan Neuro stödja MS-forskning för att den som drabbas av MS får bästa möjliga förutsättningar – och för att framtiden en dag ska vara helt fri från nya fall av MS.

Din gåva går till den forskning som är mest relevant just nu.
Idag stöttar Neuro många olika MS-projekt som berör hela livet - allt ifrån tidig upptäckt, genetik och ungdomstid, till projekt om graviditet, behandling, rehabilitering och livslängd. Vi tror att MS-forskningen behövs inom alla områden.

Med mer resurser till forskarna kan fler om MS gåtor besvaras redan inom en snar framtid.

Din gåva kan vara med och förändra framtiden.
Ge en gåva
0 kr
0%
0 Dagar kvar

Senaste aktivitet

När du får in gåvor, kommer de att visas här